Tkaniny, obicia, farby ścienne, czy meble – wszystkie te elementy mogą diametralnie przekształcić wnętrze, ale jednym z najtańszych i skutecznych sposobów, aby odświeżyć pokój, jest zmiana oświetlenia. Właściwa dawka światła może poprawić zarówno wystrój, jak i nastrój! Operowanie warstwami światła wymaga ostrożnego korzystania z akcentów dekoracyjnych, stylów i łączeń w obrębie każdego pomieszczenia. Konieczne jest zatem opracowanie planu oświetlenia, który odpowie na pytanie, jaką funkcję spełnia pokój, a zatem jakiej lampy może wymagać.
Hol – widzę jasność!
Skuteczna strategia oświetlenia Twojego holu może zadziałać na przyjazną atmosferę panującą w całym domu. Lampa sufitowa, z funkcją operowania natężeniem światła, pozwala stworzyć odpowiedni nastrój już od samego wejścia. Duży plafon, czy żyrandol sprawi z kolei, że wnętrze wyda się bardziej eleganckie i gustowne. Światła punktowe doskonale podkreślają dzieła sztuki lub ciekawe elementy architektoniczne, wzbudzając zainteresowanie gości.
Dobrze oświetlone foyer
Ten typ długiego wejścia do mieszkania, zyskuje na dobrym, przemyślanym oświetleniu. Na podeście schodów para pasujących lamp może ułatwić poruszanie się po konstrukcji, przy okazji dekorując wnętrze. Warto również zawiesić duże lustro, aby dodatkowo odbijało światło. To sprytny sposób na rozświetlenie wnętrza, bez konieczności montowania kolejnej lampy.
Salon skąpany w świetle
Równowaga jest kluczem do dobrze oświetlonego pomieszczenia. Oznacza to, że źródła światła wbudowane na stałe, np. żyrandole, powinny być wyposażone w ściemniacz. Lampy sufitowe najlepiej pracują w tandemie z łagodniejszym oświetleniem, takim jak lampy podłogowe lub lampy na stolik. Kinkiety ścienne i oświetlenie punktowe powinny być jedynie akcentem w pomieszczeniu, stanowiąc końcową warstwę oświetlenia.
Extra kolor i wzór
Stworzenie ciepłego, przytulnego pokoju, jest łatwiejsze z dobrze zaplanowanym i rozmieszczonym oświetleniem. Korzystanie z abażurów i dekoracyjnych podstaw lamp sprawia, że poza funkcjonalnym produktem oświetleniowym, zyskujesz dodatkowy element dekoracyjny w pokoju. Na przykład barwny kinkiet na ścianie, zamontowany na poziomie oczu, jest widoczny już od samego wejścia i sprawia, że Twoi goście mogą pomyśleć „Łał, co za wystrój!”. A może chcesz pokazać wystrojem szaleństwo drzemiące w Twoim wnętrzu? Postaw na abażur w drapieżnym stylu!
Akcenty oświetleniowe w salonie
Salon nie może przytłaczać zbyt dużą ilością światła pochodzącą np. z lampy sufitowej, dlatego warto postawić na przenośne lampy podłogowe, które doskonale spełnią swoje zadania w dowolnym miejscu w pokoju. Oświetlenie punktowe może z kolei sprawić, że łatwiej będzie się mieszkańcom odprężyć i zmobilizować do pracy. Może to obejmować reflektory skierowane na rośliny lub grafiki, światło częściowo ukryte za ozdobną ramą lub umieszczone nad pięknym obrazem. Po dodaniu tego typu oświetlenia akcentującego, należy pamiętać, że efekt światła powinien koncentrować się na poprawie atmosfery – samo źródło światła ma pozostać niemal niewidoczne.
Tags: lampa lampy lampy podłogowe lampy schodowe lampy stołowe lampy wiszące oświetlenie oświetlenie punktowe
