Mówiąc design – co masz na myśli? Kształt? Teksturę? Materiał? A może wszystko razem? Fakt, żeby uzyskać designerskie wnętrze, trzeba zwracać uwagę na kilka aspektów, które wspólnie są w stanie wywołać efekt „WOW” zarówno u wykonawcy, jak i u oceniających dzieło. No właśnie, musi powstać małe dzieło, aby mogło mieć cokolwiek wspólnego ze słowem „design”. Niekoniecznie mowa tu o wymyślnych konstrukcjach, rodem z berlińskich galerii. Czasem siła tkwi w prostocie i obroni się nawet wobec najbardziej oryginalnej konkurencji. Jakie masz opcje w kwestii designerskiego oświetlenia?
Kolor
Ktoś kiedyś doliczył się 16,7 milionów kolorów i skwitował ten rachunek: „… i to nie koniec”. Każda z tych barw może posłużyć do stworzenia iście designerskiego efektu oświetleniowego. Oczywiście nie ma tylu typów żarówek, które będą emitowały promienie jakie tylko dusza zapragnie, ale co do abażurów – masz ogromne pole do popisu. Możesz lawirować między feerią barw ciepłych, zimnych i neutralnych, by wspólnie z resztą wystroju – skomponowały doskonały duet, nadający wnętrzu to „coś”. Kolor może być jednolity – wówczas będzie Ci łatwiej dopasować barwę do innych odcieni w pokoju albo możesz zaszaleć dużo mocniej i postawić sobie na stole małą tęczę. Bo czemu nie?:)
Lampa stołowa Harlequin, HarlequinFaktura
Są lampy piękne i proste, ale są też lampy oszałamiające i olśniewające. Nie oszukujmy się – każdy z nas wybrałby tę drugą. Zwykle są to dzieła sztuki, które mimo roli dodatku, zyskują zwykle honorowe miejsce w centralnym punkcie pomieszczenia, czy na wprost wejścia na gzymsie kominka. Fakt, nie sposób nie chwalić się takimi cackami. Zwykle piękno tych lamp kryje się w misternych wykończeniach i niecodziennych ozdobach, nierzadko godzinami wytłaczanych na powierzchni abażura, czy podstawy lampy. Niebezpieczeństwo kryje się tu w uleganiu zbytniemu przepychowi i przesadzie. Jeśli decydujesz się na designerską lampę o nietypowej, bogatej fakturze, nie daj jej zginąć pośród zbędnych dodatków na biurku w barokowym stylu. Wyeksponuj ją lepiej na prostym meblu, który pozwoli uwydatnić prawdziwy blask takiej lampy.
Lampa podłogowa Bety, Arturo AlvarezKształt
Jeśli lubisz chodzić z głowa w chmurach i w duszy śpiewa Ci Salvador Dali, jeżdżący na żyrafie, dlaczego Twoja lampa nie ma być równie pokręcona? I to dosłownie. Daruj sobie prostotę i klasykę, to przecież zupełnie nie dla Ciebie! Lampa ma mieć nierówno pod sufitem (ale nie zapominajmy, że musi twardo stać na ziemi) i doskonale rozumieją to designerzy takich lamp ja ta:
Lampa stołowa Libero Silver, Lui’s CollectionMateriał
Lampy zwykle kojarzą się z żarówką ukrytą pod materiałem naciągniętym na stalowe druty. To już przeżytek! Teraz masz do dyspozycji mnóstwo materiałów oświetleniowych z kloszem lub bez, które w designerski sposób łączą w sobie stal, drewno, metal, tworzywa sztuczne i szkło, co tworzy zaskakującą harmonię i efekt końcowy godny pozazdroszczenia właścicielowi. Jeśli jesteś mimo zapędów designerskich fanem klasyki – idź w drewno, jeśli stawiasz na bardziej nowoczesne konstrukcje – ostry, wypolerowany chrom będzie pasował do Ciebie najlepiej.
Lampa wisząca Queen, Lumines
Tags: design designerskie lampy lampy lampy biurkowe lampy stojące lampy stołowe lampy wiszące oświetlenie
