Salon to miejsce spotkań, w którym gromadzą się wszyscy domownicy. Jest to wspólna przestrzeń, która sprzyja rozmowie, ale powinna dawać również możliwość wykonywania razem innych czynności, które nie mają wiele wspólnego z interakcyjnością. Pokój dzienny może być przecież miejscem, w którym jedna osoba wyglądając przez okno popija gorącą herbatę, a druga siedząc w fotelu czyta wartościową książkę. Tak, kącik czytelniczy to jedna z najważniejszych części salonu – szczególnie teraz, kiedy wieczory stają się coraz chłodniejsze, a wrażenie niskiej temperatury potęgowane jest dodatkowo przez opady deszczu lub śniegu. W takich warunkach każdy ma przecież ochotę zaszyć się w zaciszu własnego domu i uciec do alternatywnej rzeczywistości i świata przedstawionego w książce.
Kącik czytelniczy powinien być jednak odpowiednio oświetlony. Nie wystarczy bowiem wstawienie do salonu fotela i regału z książkami. Oczywiście te elementy stanowią sedno tej niepowtarzalnej części domu, jednak z drugiej strony byłyby bezużyteczne bez dobrze dobranego światła. Kiedy zmrok zapada tak wcześnie, jak jesienią, nie sposób wyobrazić sobie normalnej egzystencji bez sztucznego oświetlenia.
Planując oświetlenie kącika czytelniczego powinniśmy postarać się połączyć pragmatyzm z estetyką. Co to znaczy? Należy wybrać takie źródło lub źródła światła, które sprawią, że treść książki będzie doskonale widoczna dla oczu, ale jednocześnie uczynią pokój znacznie piękniejszym nadając mu blasku, a przy tym same w sobie będąc ozdobami. Trudne, prawda? Ale na pewno nie niemożliwe! Najlepiej w takich okolicznościach sprawdzają się lampy podłogowe, które nie generują konieczności wprowadzania do kącika dodatkowych mebli mogących tworzyć wrażenie „zagracenia”. Zależnie od wystroju całego pomieszczenia, można postawić na lampy nowoczesne, które doskonale oświetlają, ale tworzą nieco „chłodniejszy” nastrój lub na bardziej tradycyjne lampy, rzucające znacznie przyjemniejsze i cieplejsze, żółte światło.
Ostateczny wybór zależy już oczywiście od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dokonując wyboru można kierować się również funkcjonalnością danego modelu. Dla niektórych ważna jest bowiem możliwość regulowania nachylenia, a co za tym idzie również wysokości źródła światła.
Kącik czytelniczy w salonie można oświetlić również w nieco bardziej nietuzinkowy sposób, wprowadzając do niego kilka źródeł światła, spośród których niektóre pełnić będą funkcję elementów wystroju budujących nastrój. W podobnych rolach doskonale sprawdzają się innego rodzaju lampy podłogowe, które rzucają światło od dołu i muszą być dodatkowo wspierane przez innego rodzaju oświetlenie. Prezentują się jednak niezwykle i intrygująco, ale warto wiedzieć, że samodzielnie nie sprawdzą się w kąciku czytelniczym. Mogą jednak stanowić doskonałe dopełnienie innych lamp.
Oświetlanie kącika czytelniczego w salonie jest kwestią, która z pewnością wymaga namysłu. W tym przypadku konieczne staje się bowiem zgrabne połączenie funkcjonalności z wyglądem, co najczęściej nie jest łatwym zadaniem. Trzeba więc nieźle się nagłowić, by dokonać tak karkołomnego wyczynu i w efekcie móc odtrąbić sukces. Nie warto jednak się poddawać, ponieważ to, co trudne, nie jest przecież niemożliwe. Odrobina wyczucia i refleksji z pewnością pozwoli nam na stworzenie wymarzonego kącika czytelniczego w salonie, w którym zarówno my, jak i nasi domownicy spędzą wiele, wiele godzin nad ulubioną lekturą. Skupiając się na oświetleniu nie należy jednak zapominać o wygodnym fotelu, bo przecież na przyjemność płynącą z czytania składa się całkiem sporo czynników, które muszą wzajemnie się uzupełniać. Oświetlenie oraz wygodne siedzisko są jednak spośród nich wszystkich najważniejsze.
Tags: azzardo dekoracyjne lampy podłogowe lampy nowoczesne lampy podłogowe linea light oświetlenie kącika czytelniczego w salonie
