Domowy budżet jest obciążony wieloma wydatkami. Część z nich ponosimy systematycznie – chodzi m.in. o rachunki za energię elektryczną. Nie sposób zrezygnować z tego obciążenia finansowego, jednak warto postarać się nieco zmniejszyć jego wysokość. Przestrzeganie kilku prostych rad może nam w tym skutecznie pomóc.
1. Maksymalnie wykorzystujmy światło dzienne
Chcąc sprawić, by rachunki za prąd były niższe, możemy postarać się urządzić wnętrze domu tak, by być w stanie wykorzystywać promienie słoneczne. Starajmy się spędzać czas w pomieszczeniach, które są najlepiej doświetlone. Warto także zrezygnować z ciemnych zasłon na rzecz rolet, które nie zatrzymują promieni, ale zmniejszają ich „siłę rażenia”. Dzięki temu nasze życie stanie się przyjemniejsze, a zarazem nieco mniej kosztowne.
2. Wyrabiajmy w sobie dobre nawyki
Życie zgodne z naturalnym rytmem dobowym świetnie wpływa na organizm ludzki. Wczesne udawanie się na spoczynek, a co za tym idzie – również wczesne wstawanie – to znakomita metoda na efektywny nocny wypoczynek. Dzięki jej zastosowaniu będziemy nie tylko zdrowsi i pełni energii. Dodatkowo, nasze oświetlenie w domu nie będzie intensywnie eksploatowane. To z kolei przełoży się na wysokość rachunków za elektryczność. Jeśli nie chcemy lub nie możemy zmienić swojego rytmu dobowego, postarajmy się np. wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Możemy także wybrać inną taryfę prądu, jeśli pora naszej największej aktywności to wieczór i noc. Inny sposób to wymiana lamp na takie, które mają niewielką liczbę żarówek.
3. Stawiajmy na funkcjonalne oświetlenie
Nie ma znaczenia czy dana lampa nowoczesna lub klasyczna posiada wiele źródeł światła. Najważniejsze jest to, czy każdą żarówkę możemy efektywnie wykorzystać. Aby nie musieć włączać niezliczonej ilości lamp i lampek, postawmy na modele, które posiadają ruchome głowice. Wykorzystanie światła kierunkowego w pomieszczeniu wyraźnie zwiększa komfort użytkowników, a jednocześnie… obniża rachunku za energię elektryczną. Czasami najprostsze metody przynoszą znakomite i zaskakujące efekty.
4. Wymieńmy żarówki na energooszczędne
Decydując się na wymianę źródeł światła w naszych lampach, możemy oszczędzić w skali roku znaczną sumę pieniędzy, nie rezygnując ze swoich przyzwyczajeń. Już na etapie urządzania mieszkania, warto zdecydować się na oświetlenie LED. Dioda elektroluminescencyjna pochłania skromną ilość energii, a przy tym osiąga maksymalną moc świecenia w rekordowo krótkim czasie. Jej „rozgrzewka” trwa krócej niż sekundę. Skala oszczędności jest dość duża, nawet przy jednej żarówce o mocy 40W. Różnica kosztów może wynieść przeszło 260 zł w skali 5 lat. Przy dokonywaniu obliczeń przyjęto założenie, że w ciągu jednej doby żarówka jest włączona przez 8 godzin. Im intensywniej eksploatujemy lampy w naszym domu, tym bardziej opłacalny jest wybór żarówek LED. Dokonywanie zmian w codziennym funkcjonowaniu nie jest łatwym doświadczeniem, jednak może przynosić znakomite rezultaty. W tym przypadku „dobroczynność” wynikająca z wprowadzania mądrych modyfikacji polega na obniżeniu rachunków za prąd. Montaż nowoczesnego oświetlenia bazującego na diodzie LED sprawia, że w skali roku jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić.
Grafika: https://pl.pinterest.com/pin/431149364312679178/
Tags: nowoczesne oświetlenie oświetlenie LED oświetlenie w domu żarówki na energooszczędne
