Źródło światła, jakim jest kinkiet, kojarzy nam się przede wszystkim z wystrojem domów z ubiegłego stulecia, ponieważ w dzisiejszych aranżacjach dotychczas spotykało się je zdecydowanie rzadziej. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się one wcale – wręcz przeciwnie, możemy oglądać je znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu. Istnieją podstawy do prognozowania, że owa tendencja będzie nasilać się z upływem czasu. Historia w tym przypadku znowu zatoczyła koło i bardzo dobrze, ponieważ kinkiety bywają nieocenione.
Kinkiet to zdecydowanie nie przeżytek i warto na początku powiedzieć to sobie głośno i wyraźnie. Przeżywa on właśnie swoisty renesans, choć owo odrodzenie dopiero się rozpoczyna. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że stosowanie lamp sufitowych, które swoim zasięgiem obejmują całe pomieszczenia lub ich pokaźne części, wspomagane jest przez światło punktowe odpowiedzialne przede wszystkim za tworzenie klimatu. Z drugiej strony warto uświadomić sobie, że kinkiet to nie tylko środek do stworzenia atmosfery w pomieszczeniu. Ma on również bardzo wiele czysto funkcjonalnych zalet, dlatego też jest chętnie i często wykorzystywany we wnętrzarstwie.
Kinkiety świetnie sprawdzają się przede wszystkim w przypadku, gdy chcemy skoncentrować czyjąś uwagę na przykład na konkretnym przedmiocie. Może to być obraz, rzeźba, regał z książkami, stolik czy cokolwiek innego. Promień światła nie jest drażniący, nie narzuca się, ale łagodnie wydobywa z mroku coś, co chcemy wyeksponować – dokładnie o to przecież chodzi. Takie oświetlenie ma również walory czysto estetyczne, chodzi konkretnie o źródło światła.
Sam kinkiet może być ozdobny i stanowić element dopełniający wystrój danego pomieszczenia. Wybór jest na tyle duży, że z powodzeniem można dobrać coś zarówno dla tradycyjnie, jak i nowocześnie zaaranżowanego pomieszczenia.
Opisywany tutaj rodzaj oświetlenia ma zastosowanie nie tylko we wnętrzach. Świetnie sprawdza się również na zewnątrz budynków i może współtworzyć koncepcję urządzenia ogrodu. Odpowiednio dobrana ścienna lampa ogrodowa może wskazać nam drogę do domu, a przy tym zbawiennie wpływać na jego wygląd po zmroku. W tym przypadku również widoczny jest podział na modele o nowoczesnym, a także znacznie bardziej tradycyjnym wyglądzie, co zresztą wcale nie dziwi. Przedmioty tego rodzaju same w sobie są piękne, dlatego ich powszechne stosowanie wydaje się dość oczywiste. Jeśli do tego sączy się z nich przyjemne dla oka światło, które chyba wszystkim dobrze i miło się kojarzy, do pełni szczęścia brakuje bardzo niewiele.
Jeśli komuś wydaje się, że kinkiety są już przeżytkiem, bardzo się myli. Mają się bowiem świetnie i wciąż wykorzystuje się je przy aranżacji zarówno wewnętrznych, jak również zewnętrznych części budynków. Ich zadaniem nie jest umożliwienie wykonania operacji, bo do tego służą przecież inne rodzaje lamp, jednak należy uczciwie przyznać, że one również są zdecydowanie nieocenione i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Możliwości w zakresie ich stosowania są ogromne – tak samo zresztą jak korzyści, które z tego wynikają. Na kinkietach nie można więc stawiać krzyżyka, bo nawet w najgorszych „prognozach oświetleniowych” na przyszłość na pewno ich nie zabraknie i można być tego pewnym. Wystarczy przecież zwrócić uwagę na to, jak świetnie miewają się obecnie, by wyzbyć się jakichkolwiek wątpliwości. Zawsze potrzebujemy przecież światła, którego brak wyjątkowo negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu i produktywności. Wykorzystywanie jego różnorodnych źródeł zdaje się być bardzo ważne. Jednym z nich, trzeba przyznać, że nieocenionym, jest kinkiet, który na pewno jeszcze długo nie odejdzie do lamusa, choć nie da się ukryć, że jego wygląd ulega pewnym przeobrażeniom.
Tags: kinkiety noowczesne kinkiety oświetlenie w mieszkaniu oświetlenie w ogrodzie tradycyjne kinkiety
