Urządzając niewielką powierzchnię, powinniśmy zatroszczyć się przede wszystkim o kolorystykę i oświetlenie. Te dwa czynniki wpływają na to, jak postrzegamy dane pomieszczenie. Jeśli zadbamy o to, aby dominowały w nim jasne barwy, a także, by znalazło się tam tyle światła, ile tylko może się znaleźć, efekty przerosną nasze najśmielsze oczekiwania. Dlaczego? Wnętrze po prostu wyda się nam większe, bardziej przytulne. Będziemy chętniej spędzać w nim czas, zyskując przy tym doskonałe samopoczucie – mimo niewystarczającego metrażu.
Dużo światła!
Ważne, by w niewielkim wnętrzu znalazło się jak najwięcej źródeł światła. Kluczowe znaczenie ma oświetlenie sufitowe, jednak dodatki takie, jak kinkiety, oczka halogenowe itp. również są nieodzowne. Pamiętajmy jednak, by rezygnować z lamp, które zajmują zbyt dużo cennej przestrzeni. W niewielkich mieszkaniach unikajmy lamp podłogowych, a także ogromnych żyrandoli. Stawiajmy raczej na modele o dyskretnych oprawach, dające jak najwięcej światła o różnych kierunkach i natężeniu. Na ile to możliwe, do maksimum wykorzystujmy światło dzienne. Możemy zrezygnować z firanek i zasłon, zastępując je ewentualnie roletami. Na niedużych przestrzeniach świetnie sprawdzają się żaluzje dzień-noc, które „pochłaniają” najintensywniejsze promienie słoneczne lub zupełnie zaciemniają wnętrze, gdy zapada zmrok. Po zmierzchu na znaczeniu zyskują lampy.
Lampy wiszące do małego mieszkania
Czy w niewielkim mieszkaniu powinno znaleźć się oświetlenie sufitowe, reprezentowane przez lampy wiszące? Oczywiście! Wybierając konkretne modele, postarajmy się jednak zrezygnować z okazałych żyrandoli. Nie dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią, by umieścić w jej centrum ogromny przedmiot – funkcjonalny, ale z pewnością zbyt okazały.
W małym mieszkaniu dobrze sprawdzają się nieco bardziej dyskretne, nowoczesne lampy wiszące. Starajmy się wybierać modele, które nie posiadają zbyt wielu zdobień, a mimo to są ładne i jednocześnie dają stosunkowo intensywne światło.
Halogeny i reflektory w małym wnętrzu
W niedużym mieszkaniu powinny obowiązkowo znaleźć się intensywne i kierunkowe halogeny i reflektory. To dzięki ich obecności możemy skutecznie oświetlać wnęki, półki, a także sufit. To ważne, aby akurat te płaszczyzny były zalane światłem. Gdy będą niknąć w mroku albo w półmroku, powierzchnia zostanie dodatkowo ograniczona, co zdecydowanie jej nie posłuży. Warto wybierać modele, w przypadku których istnieje możliwość regulowania strumienia światła.
Kinkiety do małego mieszkania
Inny rodzaj oświetlenia, który nie zabiera cennej przestrzeni, ale optycznie ją powiększa, to kinkiety. Mocowane do ściany, rozświetlają płaszczyznę, sprawiając, że w pomieszczeniu nie występują ciemne punkty. Poza tym, cechują się funkcjonalnością. Odpowiednio zamocowane, mogą znajdować się w kąciku czytelniczym w salonie, nad łóżkiem w sypialni lub w wąskim przedpokoju.
Jaka jest naczelna zasada dobierania lamp do małego mieszkania? Im więcej światła i im mniejsza oprawa, tym lepiej – pamiętajmy o tym w trakcie urządzania wnętrz o dość mocno ograniczonej powierzchni. Dzięki przestrzeganiu tej podstawowej reguły, będziemy czuć się komfortowo nawet w niewielkim mieszkaniu.
Tags: kinkiety lampy wiszące nowoczesne lampy oświetlenie sufitowe
