Jadalnie są prawdopodobnie najprostszymi pokojami pod kątem oświetlenia. Bądź co bądź, większość działań ma miejsce wokół stołu, dlatego nie ma wątpliwości, co jest centralnym punktem pomieszczenia, wymagającym światła. Żyrandol wiszący nad blatem to „oczywista oczywistość”, ale nie zapomnij o tym, że lampa na kredensie lub oświetlenie punktowe, kierujące wzrok na chińską wazę lub pamiątki rodzinne, to dodatkowa atrakcja w jadalni.
Lampa stołowa Bishade, SpotlineŚciemniacze światła
Jadalnia jest dobrym kandydatem na zamontowanie ściemniacza, ponieważ natężenie oświetlenia jest kluczowym elementem tej przestrzeni. Operując drobiazgowo ilością światła, podczas przyjęcia możesz uzyskać efekt niewiele jaśniejszy, niż przy płomieniach świec lub zalać pokój morzem światła, gdy zdarza Ci się pracować przy blacie na co dzień używanym do podawania jedzenia.
Lampa podłogowa Venti, Zuma LineŻyrandol? Jak najbardziej!
Wiszący nad centralną częścią stołu, tradycyjny, ozdobny żyrandol to piękna oprawa do dostarczanego światła w jadalni. Bogate wykończenie może śmiało zastąpić liczne obrazy, figurki i inne elementy dekoracyjne. W połączeniu z eleganckim stołem, czy rzeźbionymi krzesłami, stworzy oszałamiający efekt. Pamiętajmy jednak o feng shui – przykładowo w pokoju o wysokości 2,5 metra, żyrandol powinien wisieć około 80 centymetrów nad stołem. Wówczas nie zaburzysz proporcji w układzie pokoju.
Lampa wisząca Sophia, AZzardoA w kuchni?
Kuchnie wymagają bardziej złożonego planu oświetlenia, bo dzieje się tam znacznie więcej, niż w jadalni. Nierzadko kuchnia jest sercem mieszkania lub domu, więc rozłożenie światła ma tam kluczowe znaczenie. Zamontuj mocne plafony pod kątem wykonywania trudnych zadań, takich jak wycieranie frontów szafek i zamiatanie podłogi. Dodaj oświetlenie punktowe, wiszące nad wyspą lub zlewem, aby drobiazgowe, żmudne prace kulinarne nie sprawiały Ci problemu. Światła architektoniczne mogą przydać się w kuchni do podświetlenia pięknie prezentujących się przetworów lub doniczek z ziołami.
Olimpic kinkiet, MAXlightElastyczność to podstawa
W kuchni trzeba się dosłownie gimnastykować, więc warto postawić na elastyczne oświetlenie. Przygotowanie kolacji, a tym bardziej śniadania, wymaga wykonywania wielu czynności naraz i przy żadnej z nich nie może Ci zabraknąć oświetlenia. Ale musisz iść na kompromisy – zamiast dużego żyrandola, którego znaczącą funkcją jest dekoracja, zdecyduj się na kilka mniejszych, ale bardziej precyzyjnych świateł nad wyspą. Wówczas źródło światła będzie bardziej rozproszone, ale obejmie większy obszar. Moc żarówek może być zmniejszona i skompensowana większą ich liczbą. Podstawowa zasada jest taka, aby światło padało z wysokości co najmniej 90-100 cm od powierzchni roboczej.
Oczko stropowe szklane, ItaluxPostaw na ambient!
Większość oświetlenia kuchennego koncentruje się na pracy punktowej, ale skąpanie wnętrza w łagodnym, przyjaznym świetle powoduje, że pomieszczenie dużo bardziej zachęca do przebywania w nim i budowania rodzinnego ogniska. Oprawa sufitowa w całym pokoju jest szczególnie przydatna, gdy pomieszczenia używa się jednocześnie do różnych celów, takich jak gotowanie, prace domowe, czy spotkania towarzyskie. Mniejsze światła punktowe powinny służyć rozjaśnieniu ciemnych obszarów kuchni, takich jak dolne rzędy szafek, czy okolice piekarnika.
Listwa sufitowa Boston, LampGustafTags: inspiracje jadalnia kuchnia oświetlenie dekoracyjne
