„Rustykalny” to słowo, które w dzisiejszym rozumieniu odzwierciedla bardzo przychylny stosunek do wiejskiego życia. Styl we wnętrzarstwie, który nosi to miano, jest więc odzwierciedleniem wszystkiego tego, co we wnętrzach urządzonych z wiejska najpiękniejsze. Elementy wyposażenia takiego wnętrza muszą więc być proste i surowe – bardzo często przywodzą na myśl rękodzieło albo po prostu nim są. Podobne aranżacje wymagają rzecz jasna odpowiedniej oprawy świetlnej, która jest w tym przypadku niezwykle ważna.
Rustykalne, a więc wiejskie i stylizowane na dość wiekowe, wnętrze kojarzy nam się przede wszystkim ze światłem świec, których obecność absolutnie nie zawadza, a nawet jest wskazana, choć oczywiście bez światła żarówki nie można dziś wyobrazić sobie życia. Warto jednak już na początku skreślić nowoczesne lampy, które mogą popsuć efekt. Jeśli już decydujemy się na ich wprowadzenie ze względów praktycznych, warto pomyśleć o zastosowaniu sprytnej zabudowy. Tych stylizowanych jednak dziś nie brakuje i z pewnością nie jest trudno znaleźć odpowiednie modele, jeśli tylko nam na tym zależy.
Niewątpliwie ważne są również lampy stołowe, których obecność ma niebagatelne znaczenie. Dobrze sprawdzają się wersje z abażurem, który nie musi być wykonany z tkaniny.
W przypadku bardziej nowoczesnych wersji tego rodzaju dodatki wykonuje się z różnego typu tworzyw. Jeśli są odpowiednio „ucharakteryzowane”, nie powinny popsuć efektu. Oświetlenie stołowe warto uzupełnić poprzez wprowadzenie do wnętrza lampy podłogowej. Jeśli chodzi o kompletowanie poszczególnych źródeł światła, nie jest najważniejsze, aby wszystkie elementy pochodziły z jednej kolekcji. Pewna różnorodność, a nawet pozorna przypadkowość jest w tym przypadku wskazana. Należy jednak pamiętać, aby wszystko układało się w spójną całość.
Jeśli mowa o stylu rustykalnym, dobrze jest unikać przesady. Zastosowanie dyskretnego oświetlenia halogenowego nie jest niczym strasznym ani tym bardziej złym. Jeśli jednak decydujemy się na takie rozwiązanie, należy pomyśleć o zabudowie, ponieważ zbyt nachalna nowoczesność może w tym przypadku mocno razić – dosłownie i w przenośni. Warto pamiętać również o tym, że konkretny styl nie powinien ograniczać się do jednego pomieszczenia – tym bardziej jeśli mówimy o rustykalnym, który najlepiej sprawdza się w przypadku sporych domów położonych na uboczu, usytuowanych w naturalnej, wiejskiej i nieco dzikiej scenerii. W świetle takiego wniosku należałoby pomyśleć więc również o oświetleniu zewnętrznym, jak choćby lampy wiszące czy kinkiety wyglądające jak stare dobre lampiony oliwne lub naftowe.
Warto jednak być w tym przypadku ostrożnym, by uniknąć kiczu i pretensjonalności. Jeśli już urządza się dom w stylu rustykalnym, nie można zapomnieć o stworzeniu przepięknej, wiejskiej werandy, w której nie brakuje surowego drewna. Jest to świetne miejsce do spędzania wiosennych, letnich i wczesnojesiennych wieczorów, choćby i z książką. Należy więc również tutaj zatroszczyć się o dobre oświetlenie. Ważne jest tak stołowe, jak również ścienne, a także wiszące.
Styl rustykalny jest dość wymagający, również (a może nawet przede wszystkim), jeśli chodzi o odpowiednie oświetlenie, ponieważ nie da się ukryć, że jest ono bardzo ważne dla atmosfery danego miejsca. Ponadto w naszym klimacie przez sporą część roku dzień jest przecież zdecydowanie krótszy, niż byśmy tego chcieli. Te mroki można jednak stosunkowo łatwo rozświetlić i z pewnością warto to robić, ponieważ dobrze dobrane światło jest w stanie wyeksponować to, co piękne, a także ukryć to, czym nie chcielibyśmy się chwalić.
Tags: lampa podłogowa lampy stołowe nowoczesne lampy oświetlenie zewnętrze styl rustykalny styl we wnętrzarstwie
