Urządzasz swoje domowe biuro? Przynosisz do domu mnóstwo pracy, a może po prostu pracujesz w domowym zaciszu? Podejdź do tej sprawy profesjonalnie i prócz ładnego wyglądu zapewnij również sobie zdrowe i odpowiednie światło do pracy.
Oświetlenie jest nam niezbędne do pracy, ale uznawane jest również uznawane za szkodliwy czynnik naszej pracy. Bowiem nieodpowiednio dobrane oświetlenie może mieć ogromny wpływ na pogorszenie wzroku, lub pogorszenie samopoczucia.
Powinno ono spełniać następujące funkcje:
- Powinno zapewnić odpowiednie warunki wzrokowe do wykonania określonych zadań wzrokowych
- Powinno pomóc w kreowaniu właściwego otoczenia świetlnego
- Powinno zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w tym pomieszczeniu.
Oświetlenie dzielimy na określone rodzaje:
- Oświetlenie ogólne, – czyli takie, które równomiernie oświetla określony obszar.
2. Oświetlenie miejscowe- to dodatkowe oświetlenie przedmiotu pracy, czyli takie, które doświetla nam na przykład nasze materiały do pracy lub doświetlają klawiaturę komputera.
- Oświetlenie złożone, – czyli takie, które zarazem posiada opcję oświetlenia ogólnego oraz miejscowego.
Zazwyczaj w biurach stosowane są dwa pierwsze rodzaje oświetlenia. Zaś samo natężenie światła powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby korzystającej z danego biura.
Oświetlenie jest wygodne dla jego użytkownika tylko wtedy, gdy nie odczuwa on żadnego dyskomfortu związanego ze światłem, czyli nie występuje u niego ból oczu, czy głowy. Nie ma problemu z dostrzeżeniem przedmiotów, czyli wtedy, gdy wszystkie części jego gabinetu są odpowiednio doświetlone, a także wtedy, gdy oświetlenie zapewnia mu bezpieczeństwo.
Bardzo ważne jest również to jak oświetlenie rozkłada się w całym pomieszczeniu. Światło może być odbite od ściany, stropu, biurka, ale także może pochodzić z powierzchni monitora ekranowego. Współczynniki odbicia światła powinny stopniowo zmniejszać się w kierunku od stropu do podłogi. Odbicie od sufitu powinno wynosić 80÷90%, co osiąga się farbą białą. Ściany powinny mieć współczynnik 40÷60%, co odpowiada kolorom beżowym, żółtym lub zielonym. Podłogi powinny odbijać w przybliżeniu od 40 do 20%, meble i powierzchnie wyposażenia – od 25 do 50%.
W miejscach gdzie najczęściej pada spojrzenie osoby pracującej, nie powinny znajdować się:
- Jasne okna,
- Jasne ściany obok ciemnych podłóg,
- Czarne wyposażenie na jasnych powierzchniach,
- Płaszczyzny stołów odbijające światło,
- Błyszczące części maszyn.
Układy umieszczania opraw oświetlenia miejscowego:
a — doświetlający,
b — odbijający do oczu,
c — odbijający kierunkowo,
d — prześwietlający
Tags: biuro inspiracje oświetlenie biurowe
