Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz mieszkalnych, można zauważyć u ludzi dwie główne tendencje.
Jedni kupują meble i wszelkiego typu akcesoria, kierując się przede wszystkim ceną i pragmatyzmem.
Drudzy kupują tak, że mniej wagi przywiązują do parametrów i ceny a najważniejszym jest piękno, sztuka, aranżacja i jak to wszystko razem ze sobą komponuje.
Te dwa podejścia zależą głównie od tego, czy jest to kobieta czy mężczyzna i czy osoby te są miłośnikami sztuki i piękna, czy też typowymi pragmatykami.
Kobiety zwykle przywiązują większą rolę do wyglądu i bardziej dbają o szczegóły, podczas gdy mężczyźni w większym stopniu przywiązują praktyczne podejście do ceny, jakości i zastosowania.
Do sztuki na pewno zaliczyć nie można wszelkiego typu praktycznego oświetlenia takiego jak proste lampy biurkowe czy też punktowe halogenowe lampy w kuchni czy łazience.
Samo pojęcie sztuki i piękna jest bardzo względne i zależy od gustu ludzi.
U jednych osób występuje przywiązanie do sztuki tradycyjnej sprzed lat i te osoby doszukują się pięknych lamp, z bardzo ładnymi kloszami i rzeźbą ogólną. Mogą to być prawdziwe antyki bądź też nowoczesne lampy wzorowane na starym stylu.
Dla innych bardziej do oka przemawia sztuka nowoczesna – futurystyczna, bez przywiązania do neoklasycyzmu.
Podobnie jak to jest z obrazami czy też rzeźbą. Dla jednych piękny obraz to coś jak Claude Monet czy Leonardo da Vinci a dla innych obraz puszki z zupą pomidorową Andy’ego Warhola.
Dla jednych cenna będzie rzeźba z brązu sprzed 300 lat a dla innych rzeźba w drewnie wykonana miesiąc temu.
A teraz przejdźmy do konkretów: Jak wybrać takie oświetlenie, które posłuży budowaniu piękna w równym stopniu co piękne obrazy, rzeźby, wazony i starodawne meble.
Zdecydowanie bardzo ważnym czynnikiem jest klosz lampy, który wpływa na jakość światła, które rozchodzi się po pomieszczeniu a przez to wpływa na to jak oko ludzkie postrzega wszystkie inne rzeczy. Inaczej z bardzo jasnym światłem inaczej ze światłem o mniejszym natężeniu. Inaczej też jeśli jest to białe światło, czy przechodzące przez filtry koloru zielonego lub niebieskiego. Gdyż te kolory działają na człowieka relaksująco i uspokajająco niczym: las, łąka, morze i niebo. Ale też inaczej jeśli będzie to światło czerwone, które ma charakter pobudzający i zmysłowy i dlatego ma zastosowanie pobudzające seksualnie i najczęściej kojarzy się z domami publicznymi.
Więc jeśli chodzi o dobór klosza. Dla przykładu lampa NetHp w bardzo oryginalnym wydaniu sztuki nowoczesnej. Zamiast klosza szklanego mamy tu do czynienia z kloszem wykonanym z miedzi. Klosz jest utkany z metalu niczym siatka rybacka. Dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych w zależności od tego jaką farbą klosz został pomalowany. Światło przechodząc przez tę siatkę interferuje dając dodatkowe efekty wizualne niczym siatka dyfrakcyjna. Odbija się od metalowego szkieletu a to wpływa na kolor całego pomieszczenia. Jest to niewątpliwie typowy przykład sztuki nowoczesnej, gdzie samą sztuką jest to nowoczesne rozwiązanie i ucieczka od schematu kloszy, które musiały zawsze być ze szkła.
Kolejnym dobrym przykładem będzie lampa Arigo, której klosz celowo nie ma prostego kształtu ale bardzo ponaginany. Przez co również uzyskuje się bardzo ciekawe efekty wizualne. Klosz z wieloma załamaniami powoduje wielokrotne załamanie i odbijanie światła niczym kamienie szlachetne po obróbce.
Kształt samego klosza nadaje już charakter sztuki nowoczesnej i sprzeciwiającej się starym trendom.
Przy tej samej lampie, wystarczy wybrać inny kolor klosza a już uzyskujemy inne efekty wizualne w mieszkaniu
Bardzo dobrym rozwiązaniem na pewno jest też taka nowoczesna sztuka jak lampa skeleton. Czyli szkieletowe połączenie metalu i szkła.

Lampa szkieletowa – skeleton
Kolejnym przykładem lampy nowoczesnej w pięknym wydaniu jest lampa Iris pochodząca od Zuma Line. Jak napisał Marek Aureliusz: „Piękno tkwi w prostocie” Prosta konstrukcja i miniatura żyrandolowego klosza daje niesamowite efekty wizualne. Stosowanie szklanych kryształów daje wielokrotne załamywanie się światła a przez to mieni się lampa niczym naszyjnik z prawdziwych diamentów.
Jeszcze lepsze efekty wizualne daje zastosowanie potrójnej lampy tego typu, gdyż co trzy światła to nie jedno. Wszystkie trzy żarówki działają na trzy kryształowe klosze a na oko ludzkie wpływa również celowa różna długość każdej z lamp i celowy brak zachowania symetrii.
Kunszt i estetykę dostrzec można również w tego typu lampie trójnogiej, która swoją rzeźbą nawiązuje do klimatu czasów pierwszej połowy XX wieku, która nadaje charakter biura federalnego z amerykańskich starych filmów kina Noir. Lampa typu tripod.
Dla wielbicieli antyków i odwołań do sztuki klasycznej mamy szereg lamp, które, mogą się spodobać. Pierwszą z nich jest Titanica pochodząca od renomowanego producenta – firmy Spotlight.
Jest to bardzo ładne połączenie lampy z żyrandolem.
Świetnym rozwiązaniem jest również Lampa ścienna – kinkiet wzorowana na starym stylu, taka jak Inspira od SPOTlight
Klosz matowy i zarazem śnieżnobiały daje efekt bardzo ładnego światła. Natomiast mocowanie jest bardzo bogato wyrzeźbione z detalami i celowo ma kolor patyny. Czyli jak mosiądz, brąz lub miedź na starych wyrobach, które ulegają korozji – utlenianiu do tlenku miedzi. Przez co na pierwszy rzut oka wydaje się, że to musi być cenny antyk.
A w rzeczywistości nie ma tu żadnej korozji. Metal jest pokryty lakierem ochronnym a efekt kolorystyczny został uzyskany dzięki zastosowaniu bardzo dobrej farby do metalu.
Tags: aranżacja biurkowe lampa stojąca lampy oświetlenie piękno stojące sztuka wiszące
