Obecnie Unia Europejska stara się bardzo dokładnie precyzować przepisy dotyczące zużywania energii elektrycznej, w tym stosowania odpowiednich żarówek. W niepamięć odchodzą zwykłe żarówki elektryczne, obecne naszym w życiu przez blisko 100 lat. Przez ten czas rozwój technologii pozwolił na stworzenie bardziej wydajnych, energooszczędnych żarówek o różnej barwie światła, poboru mocy czy kształcie. Pierwsze z nich dawały niewielki promień światła. Dodatkowo zwykłe żarówki dawały głównie ciepłą barwę. Zimną barwę, idealną np do pokoju dziennego, czy miejsca pracy dawały jedynie diody lub świetlówki. Uznawane za niezbyt zdrowe, były montowane przez nas niechętnie. W dodatku ich wygląd wizualny tworzył ograniczenia co do kształtu klosza czy lampy, no i pozostawiał wiele do życzenia.
Dziś możemy kupić żarówkę taką, która nie tylko pasuje formą do klosza lampy, ale też taką, która będzie tworzyła odpowiedni nastrój w pomieszczeniu. Zupełnie inne żarówki sprawdzą się w łazience, a zupełnie inne w miejscu pracy czy w sypialni.
Przy czym żarówka o parametrach:
- – od 1800-2000 K przypomina swoim kolorem światło palącej się świeczki, pozwala się zrelaksować i rozluźnić,
- – ok 2800 K – to barwa uniwersalnej żarówki,
- – od 3200-4000 K to światło odpowiadające światłom studyjnym,
- – 4000 K to barwa biała,
- – 5000 K to barwa chłodno-biała (zarówno ta temperatura jak i poprzednia to najlepszy wybór do miejsca pracy. Ten kolor wpływa korzystnie na nasz wzrok jak i również sprawia, że jesteśmy mocniej skoncentrowani),
- – barwa wyższa niż 6500 K znacznie rzadziej jest stosowana w pomieszczeniach domowych. Zwykle są to bardzo mocne barwy dla naszych oczu i przebywanie w takim pomieszczeniu przez dłuższy czas jest męczące nie tylko dla naszego wzroku ale również i mózgu.
Dziś kupno odpowiedniej żarówki nie jest kłopotem, chociaż by z uwagi na to, że na rynku działa wielu producentów. Ceny żarówek są różne – od kilku, do nawet kilkudziesięciu złotych lub więcej.
Do najdroższych należą żarówki LED, które są w dalszym ciągu nowością w sklepach oświetleniowych jak i w domach Polaków. Należą one do najbardziej oszczędnego źródła światła. Wysoka cena często jest warta zainwestowania, ponieważ długa żywotność tych żarówek przekłada się na zdecydowanie niższe rachunki za energię elektryczną.
Dodatkowo znacznie droższe są żarówki o specjalnych kształtach, np. w formie imitującej świeczkę czy sople. Mimo tego cieszą się co raz większą popularnością. Dobierając odpowiednie żarówki warto zauważyć, że robimy to nie tylko ze względu na oszczędność pieniędzy ale również i na ochronę środowiska naturalnego. Wysokiej jakości, energooszędne żarówki, które działają nawet do kilku lat to mniej szkodliwych odpadów.
Tags: lampy żarówki żarówki energooszczędne żarówki LED
