Urządzanie niewielkich pomieszczeń to niewątpliwie duże wyzwanie, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Przestrzeganie kilku podstawowych wnętrzarskich zasad pozwala jednak na wypracowanie pożądanych rezultatów, nawet jeśli można uznać je za wyjątkowo ambitne. O jakich zasadach tutaj mowa? Warto przede wszystkim pamiętać o zachowaniu zdrowego umiaru, jednak to oczywiście nie wszystko. Istnieje jeszcze kilka innych reguł, dzięki stosowaniu się do których można nieco powiększyć metraż, mimo że robi się to tylko pozornie. O co chodzi?
Mała kuchnia
Dobór oświetlenia małej kuchni to niełatwe zadanie, jednak przy odrobinie wysiłku można je zrealizować. Jak się do tego zabrać? Po pierwsze, warto zrezygnować z ogromnych, wyjątkowo wyrazistych lamp na rzecz plafonów, które nie przytłaczają i nie zabierają przestrzeni – i tak przecież mocno ograniczonej. Unikanie nadmiaru sprzętów i ozdób na niewielkim metrażu odnosi się do całej aranżacji – warto więc ograniczyć ilość bibelotów i elementów dekoracyjnych i unikać umieszczania sprzętów poza zamkniętymi szafkami.
W małej kuchni warto unikać również zbyt ciemnych kolorów – oczywiście mogą się one tam pojawiać, jednak nie powinny przeważać. To właśnie jasne barwy powodują, że pomieszczenie zdaje się być nieco większe, niż istotnie jest. Zbyt dużo „ciemności” sprawia, że przestrzeń jawi się nam jako nie tyle mała, ile wręcz klaustrofobiczna. Ponadto dobrze jest uświadomić sobie, że jeśli kuchnia jest mała, ale pojawi się w niej duże okno, zacznie wydawać się większa.
Wysoka kuchnia
Jeśli kuchnia jest niewielka, ale wysoka, wydaje się być bardziej przestronna niż pomieszczenie, w przypadku którego sufit znajduje się dość nisko – dlatego też da się uczynić tam nieco więcej. W kuchni o wysoko usytuowanej powale można pozwolić sobie na montaż bardziej wymyślnych lamp, które nie przytłaczają, lecz pozwalają twórczo i atrakcyjnie zagospodarować pustą przestrzeń rozciągającą się pomiędzy podłogą a sufitem. Jak oświetlić wysoką kuchnię? W takim pomieszczeniu można pozwolić sobie na nieco więcej i warto skorzystać z dodatkowych możliwości.
Oświetlenie małej kuchni
W niewielkiej, a w zasadzie wąskiej kuchni warto zdecydować się także na montaż podłużnych listew umieszczanych przy dłuższych ścianach – dzięki temu wyda się ona nieco szersza i bardziej przestronna. Rozsądnym rozwiązaniem zdaje się być również wprowadzanie kinkietów do pomieszczenia, przy czym warto stawiać na modele, w przypadku których można samodzielnie ustalać kierunek, w jakim podąża strumień światła. W niedużych pomieszczeniach dobrze prezentuje się również oświetlenie wydobywające z mroku poszczególne elementy wystroju, na przykład półki, obrazy itp.
Tags: designerskie lampy mała kuchnia oświetlenie oświetlenie w kuchni
