Co ma wspólnego światło ze zdrowiem?
Dobre światło wspiera odczucia wzrokowe, które stanowią ponad 80 procent wszystkich bodźców wysyłanych do mózgu! Zatem poprawne oświetlenie jest głównym wyznacznikiem efektywności organizmu, zwłaszcza w miejscu pracy. Z uwagi na to, że światło poprawia percepcję, chroni tym samym przed wypadkami i innymi zagrożeniami, które mogą być zawczasu zidentyfikowane wzrokowo. Nie zwracamy na to na co dzień uwagi, ale prawda jest taka, że brak oświetlenia naturalnego, czy sztucznego, uniemożliwiłby nam normalne funkcjonowanie.
Ale światło jest ważne również z innych, mniej namacalnych powodów. Mianowicie stanowi stymulator zdrowia psychicznego, a pośrednio – również fizycznego. Aktywuje specjalne komórki czuciowe, uwalnia pokłady hormonów w naszym organizmie i pomaga regulować wewnętrzny zegar biologiczny. Przykład? Niebieskawo-białe światło o wysokiej temperaturze kolorów działa pobudzająco, a typowo ciepłe kolory wydają się być kojące.
Lampa podłogowa Terni, ItaluxWpływ światła na organizm człowieka jest przedmiotem intensywnych badań, których wyniki są wykorzystywane chociażby w terapiach światłem, czy innych dziedzinach leczenia. A na co dzień? Przypomnij sobie, jak przyjemnie było wylegiwać się na słońcu na plaży lub pikniku, czy ile endorfin uwolnił urlop w ciepłych krajach… Nie sposób bezustannie brać dni wolne w pracy ale można rozstawić i dobrać lampy tak, aby nawet sztuczne oświetlenie przynosiło ukojenie i poprawę nastroju.
Czy to prawda, że starsi ludzie potrzebują więcej światła?
Tak, przeciętny 60-latek potrzebuje około dwa razy tyle światła, co osoba młodsza o 40 lat, mieć to samo poczucie jasności, jednak ludzie starsi są bardziej wrażliwi na blask i odbicia, dlatego warto montować abażury. Oba fakty muszą być brane pod uwagę przy projektowaniu instalacji oświetleniowej. Szukajmy złotego środka!
Jak niebezpieczne jest promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez lampy energooszczędne?
Promieniowanie jest spowodowane przez stateczniki elektroniczne zintegrowane w lampach energooszczędnych. Promieniowanie to nie jest powodem do niepokoju i nie wpływa negatywnie na organizm.
Czy żarówki wydzielają niebezpieczne ilości promieni ultrafioletowych (UV)?
Zwykłe żarówki fluorescencyjne stosowane w domu i biurze nie emitują niebezpiecznej ilości światła ultrafioletowego (UV). Większość źródeł światła, w tym świetlówki, wydzielają małe ilości UV, ale w rzeczywistości jest to znacznie mniejsza dawka od tej, którą wytwarza naturalne światło słoneczne. Promienie UV pochodzące ze słońca mogą powodować oparzenia i uszkodzenia skóry, lampy bezpiecznie użytkowane – z całą pewnością nie. Stąd właśnie zaleca się korzystanie z kremów z filtrem na zewnątrz, a nie wewnątrz pomieszczeń:)
Czy patrzenie wprost na żarówkę jest szkodliwe dla oczu?
Nie, szybki rzut oka nawet na mocną żarówkę nie jest problemem. Jednakże nie należy patrzeć bezpośrednio na jakiekolwiek źródła sztucznego źródła światła przez dłuższy czas, niż kilka sekund, ponieważ może to powodować zaburzenia wzroku i bóle głowy. Dlatego oprawy wyposażone w szybę lub klosz są skuteczną ochroną dla naszego wzroku.
Tags: lampy lampy energooszczędne LED oświetlenie oświetlenie energooszczędne światło żarówki żarówki LED
