W poprzednich artykułach zostały wyjaśnione najważniejsze cechy oświetlenia LED-owego.
Wiemy dzięki temu jakie ma największe zalety i wady.
Bilans tego rachunku dla większości osób będzie jednoznaczny, że oświetlenie tego typu jest najlepsze.
Jedyny duży problem związany z tym jest taki, że oświetlenie tego typu kosztuje najwięcej podczas zakupu.
Wszelkiego typu lampy oparte na technologii LED niestety muszą dużo kosztować, gdyż jest to najbardziej zaawansowana metoda otrzymywania światła.
Poza tym koszt jest odczuwany tylko podczas zakupu sprzętu oświetleniowego ale zupełnie odwrotnie jest gdy płaci się rachunki za prąd elektryczny.
Dalsze oszczędności, mogą iść w parze z unowocześnianiem własnego lokum tak aby światła było wystarczająco dużo jak i oszczędnie.
Jakie są możliwe rozwiązania
- Oczka stropowe
Oczka tego typu dają możliwość bardzo dobrego rozmieszczenia światła. Najlepiej sprawdzają się w kuchni jak i w łazienkach. Rozmieszczenie kilku małych lampek daje znacznie lepsze efekty w stosunku do tradycyjnej formy oświetlenia polegającego na jednej lampie centralnej.
Bardziej równomiernie rozłożone światło sprawia, że wyraźniej i lepiej widzimy przy mniejszym poborze mocy. Jest mniej efektów powstającego cienia od przeszkód, które stoją na drodze światła.
Jeśli jakieś miejsce w kuchni nie jest dobrze oświetlone od strumienia pochodzącego z jednej lampki, to może na to miejsce padać światło z innej lampki, umieszczonej w innym miejscu.
Jednocześnie tego typu lampki często mają regulację kierunku. Posiadanie wielu światełek wraz z możliwością ustawiania każdego z osobna, na pewno rozwiąże problemy każdej osoby, która ma problemy z dopasowaniem światła do swoich potrzeb.
- Reflektory diodowe
To kolejny dobry sposób na sprawne zarządzanie światłem.
Częściej takie reflektory wykorzystywane są w pokojach lub salonie.
Mniej sprawdzają się w kuchni czy łazience, gdyż zwykle nie pokrywa się z ich celowym zastosowaniem.
Reflektor ma większą moc w stosunku do przeciętnej lampy.
Jego zadanie to skupienie dużego strumienia światła na określonej powierzchni.
Dlatego też świetnie sprawdzają się w pokoju, gdzie jedna osoba chce czytać książkę lub pisać i potrzebuje skutecznego światła, podczas gdy inne osoby chcą siedzieć przy minimalnym świetle w celu oglądania filmu.
Światło takiego reflektora można dowolnie ustawiać. Dzięki czemu zawsze można tak je dopasować aby była oświetlona tylko i wyłącznie jedna część pomieszczenia.
I oczywiście jest to też kolejny sposób na dobre, praktyczne i przede wszystkim oszczędne wykorzystanie światła.
Po co kilka lamp w różnych miejscach, jeśli równie dobrze jedna lampa może oświetlać każde miejsce.
- LED-owe lampy wiszące
To kolejny sposób na bardzo dobre oświetlenie w salonie. Niektóre lampy z kategorii wiszących, zdecydowanie nie przypominają tradycyjnego oświetlenia.
Przykładem na to jest lampa wisząca od firmy Labra.
Również tego typu lampy mogą zostać wykorzystane w celu jak najlepszego zarządzania strumieniem światła, które generują. Podobnie jak reflektory, lampy tego typu świetnie koncentrują światło w tym miejscu, w którym jest to potrzebne.
Nie wszystkie lampy salonowe wykonane w technologii LED muszą mieć futurystyczną sylwetkę. Choć zwykle na pierwszy rzut oka widać, że najczęściej mają styl nowoczesny a rzadziej nawiązujący do klasyki.
Ale co się dziwić, skoro to właśnie lampy XXI wieku.
Lampy oparte na technologii światła pochodzącego od diod świecących rozwinęły się w szybkim czasie do tego poziomu, że zastępują one już praktycznie każdą możliwą lampkę w domu.
- Oświetlenie na stół lub biurko służące do pracy i nauki.
Mamy także oświetlenie w tej technologii nie tylko do domu ale również na potrzeby dużych hal produkcyjnych, magazynów i wszystkiego innego co jest związane z koniecznością oświetlenia dużej powierzchni.
- Lampy ogrodowe
Również do domowego ogródka znajdą się przydatne lampy LED-owe, które zastąpią starodawne halogeny i reflektory a przy tym dadzą wielką oszczędność kosztów.
Dobrym przykładem jest Kinkiet Negara Flood, wyposażony dodatkowo w czujnik ruchu. Daje to dodatkowe możliwości oszczędzania. Nie tylko oświetlenie LED zużywa mało prądu ale jednocześnie może zapalać się tylko wtedy kiedy jest na to potrzeba.
Tags: diody LED LED oświetlenie LED porady
