Lampy stołowe powinny spełniać wymagania dotyczące prawidłowego oświetlenia, ale poza praktycznym zastosowaniem, nie możemy zapominać o ich walorach estetycznych. Prawda, że znacznie lepiej się odpoczywa przy dobrze dobranej lampie, która jest ozdobą dla wnętrza?
- Uzupełnianie wystroju każdym elementem dekoracyjnym wymaga zastanowienia nad szczegółami. Oto kilka sposobów na to, aby upewnić się, że wybrana lampa jest tą jedyną, bez której nie może obejść się salon, czy gabinet.Wybierz produkt odpowiednim rozmiarze . Na wąskim stole lub narożniku, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni, warto zainwestować w smukłą lampę, przypominającą budową świecznik. I na odwrót – im obszerniejszy stół, tym masywniejsza może być lampa.
- Rozważmy styl lampy. Modernistyczne lub futurystyczne lampy z ramieniem wychylnym będą wyglądać nie na miejscu, gdy ustawimy je na bogato rzeźbionym, wiktoriańskim biurku, natomiast fasetowany kryształ, czy patyna mogą wywołać zgrzyt z metalowym lub plastikowym meblem w salonie. Łączmy style tak, aby tworzyły wspólnie harmonijną całość.
- Warto zawczasu dokonać pomiarów, aby upewnić się, że lampa będzie na tyle wysoka, aby rzucić swoje światło poza Twoje ramię, zwłaszcza od strony ustawionych przy stole siedzisk. Dolna część cienia, rzucanego przez żarówkę, powinna wypadać na równi z kością policzkową, gdy siedzisz na krześle, a wiązka światła musi padać na powierzchnię książki, gdy czytasz. Tylko właściwie ustawiona lampa zapewnia zdrowe warunki oczom!
- Dowiedz się, jaka jest maksymalna moc lampy. Podczas czytania powinno się korzystać z oświetlenia o mocy 150 lub więcej watów.
- Upewnij się, że dolna krawędź cieniu abażuru zakrywa w całości żarówkę, zwłaszcza, gdy ogląda się lampę z odległości kilku metrów. Spowoduje to, że oświetleniowy element dekoracyjny będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie. Poza tym unikniesz rażącego oczy blasku.
- Zbadaj, czy odcień światła odpowiada Twoim potrzebom. Biały lub zbliżony do bieli odcień tkaniny na abażurze to najmniejsza bariera dla żarówki, dlatego oznacza największą wydajność świetlną. Ciemniejszy odcień klosza ogranicza emisję światła, co jest korzystne chociażby w holu. Jeśli masz wątpliwości, pamiętaj, że zwykle można zamienić odcień abażuru, aby zaspokoić swoje potrzeby funkcjonalne oraz dekoracyjne.
Podsumowując, lampy stołowe mogą znacznie podnieść walory estetyczne pomieszczenia, poza możliwościami czysto funkcjonalnymi. Styl lampy nie jest przy tym jedynym czynnikiem, na który potencjalny nabywca powinien zwrócić uwagę. Chociażby rozmiar lampy odgrywa dużą rolę w sposobie prezentacji we wnętrzu.
lampa stołowa Ośmiornica (Octopus), AZzardo Lampa stołowa Agila, ItaluxDopiero po zakupie może okazać się, że lampa jest zbyt wysoka, zbyt masywne, zbyt jasna, lub zbyt ciemna, więc dla własnego dobra i satysfakcji, warto poświęcić odrobinę czasu na rozważenie kilku szczegółów dotyczących produktów oświetleniowych. Wówczas nie ma ryzyka, że zakup okaże się chybiony – pozostaje jedynie cieszyć się nowym, przemyślanym nabytkiem.
Tags: lampki kawowe lampki stołowe Magia Świateł
