Kiedy myślimy o witrażach, pierwsze skojarzenia dotyczą kościołów i sztuki sakralnej. Nic bardziej mylnego, bowiem już na przełomie XIX i XX wieku nabrały one popularności za sprawą amerykańskiego artysty, syna znanego jubilera, którego główną osią zainteresowań było malarstwo i tworzenie witraży. To właśnie on – Louis Comfort Tiffany stworzył pierwszy abażur będący mozaiką kolorowych szkiełek (na początku były to odpady z jego własnych, większych prac), zlepionych ze sobą za pomocą cyny. Pomysł artysty wywarł tak ogromny wpływ na społeczeństwo i kulturę, że lampy z witrażowymi abażurami nazwano na jego cześć lampami Tiffany’ego.
Nie bez powodu witraże były obecne w architekturze od stuleci. Światło sączące się przez kolorowe szkło nadaje pomieszczeniom ciepły i łagodny klimat. Poprzez bogactwo kolorów ożywia jednolite przestrzenie . Mozaiki z kolorowych szkiełek można obecnie stosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, używając zarówno światła dziennego, jak i odpowiednio wzbogacać je za pomocą sztucznego oświetlenia. Elementy witrażowe zastępujące tradycyjne szkło mogą świetnie współgrać właśnie ze sławnymi lampami Tiffany’ego, nadając wnętrzom elegancji.
Dobrym pomysłem jest również wielofunkcyjne zastosowanie witrażu jako elementu ozdobnego, na ścianie jako zamiennik obrazu połączonego z funkcją użytkową – po włączeniu małych żarówek witraż może pełnić funkcję kinkietu.

www.latos.com.pl
Współczesne wzornictwo nieco odbiega od tego, co prezentował Tiffany na swoich abażurach – w modzie są obecnie geometryczne wzory i smukłe linie. Takie lampy świetnie nadadzą się do wnętrz utrzymanych w nowoczesnym stylu. Jeśli natomiast chcemy urządzić mieszkanie bardziej tradycyjnie, lampa Tiffany’ego utrzymana w stylu secesji świetnie dopełni całości.
Rozmaitość wzorów i użytej kolorystyki potrafi uwydatnić tę cechę pomieszczenia, na której szczególnie nam zależy. Witraż w zimnych kolorach błękitu o geometrycznych kształtach nada wnętrzu spokoju i elegancji. Z kolei użycie ciepłych barw, takich jak czerwień, pomarańcz czy zieleń ociepli pokój i nada mu bardziej domowej, przytulnej atmosfery.
Szkła witrażowego warto używać w miejscach, które są jasne i dobrze doświetlone dziennym światłem. Można wtedy wydobyć z witraży ich naturalne piękno. Jednak jeśli chcemy cieszyć się ich widokiem również po zmroku, trzeba pomyśleć o właściwym ich doświetleniu. Mała żarówka o koniecznie ciepłym świetle może zostać umieszczona nad, pod lub za szklanym elementem.
chceszmieszkac.pl
Lampy Tiffany’ego są przeznaczone raczej do tradycyjnych pomieszczeń, co nie przekreśla ich użytkowej roli we współczesnym wzornictwie. Nie bójmy się zatem, mimo ich teoretycznie klasycznego charakteru, sięgać po nie w nowoczesnym mieszkaniu. Zwłaszcza, że pojawiają się coraz to nowe, ciekawe wariacje na temat koloru i szkła…
Plafon AmeliaTags: abażury kinkiety lampy lampy dekoracyjne lampy sufitowe lampy wiszące typy lamp
