Przez wiele stuleci trendy w wyposażeniu wnętrz stroniły od nowości i zamykały się w klasycznych formach akceptowanych przez mieszczan i klasy wyższe. Obecnie architekci i designerzy prześcigają się w pomysłach, szukają nowych rozwiązań i próbują szokować. W pogoni za pseudoinnowacyjnością zdarza im się przekraczać granice dobrego smaku w swoich projektach.
Jeszcze użytkowa, ale czy już sztuka?
Zdarzają się projekty, które zachwycają swoją pomysłowością i nietypowymi rozwiązaniami. Lampy przybierają formy znane nam z codziennego życia, o których nigdy nie pomyślelibyśmy że mogą służyć nam w ten sposób.
Projektowanie nie tylko lamp, ale także innych elementów wyposażenia wnętrz staje się coraz bardziej uznaną sztuką. Odbywają się wystawy, targi a autorzy najciekawszych rozwiązań nazywani są nie projektantami a już artystami. Najnowsze trendy oscylują raczej wokół nowoczesności i minimalizmu, lubią materiały kojarzące się jednoznacznie ze współczesnością, takie jak metal czy szkło. Nie brakuje jednak odważnych, których propozycje odwołują się do przeszłości.
Z nowoczesnym projektowaniem wnętrz jest jak z modą na wybiegach – zachwycasz się konkretną kreacją, ale nie założysz jej na co dzień. Zaskakujące projekty modnych designerów trudno umieścić w domowej czy biurowej przestrzeni, nawet jeśli jest ona zaprojektowana zgodnie z obowiązującymi trendami. Lampa staje się wtedy raczej dziełem sztuki, umieszczonym dla podziwiania go, rzadko spełniając funkcję użytkową, dla której została stworzona.
SpencerDesign XXI wieku to jednak często puszczenie oka do odbiorcy i zabawa formą. Może służyć jako element przełamania jednolitej estetyki lub „odczarowania” chłodu współczesnych rozwiązań.
Gdy granice zostają przekroczone…
W pogoni za innowacyjnością trzeba uważać na zachowanie granic dobrego smaku. Oryginalność to jedno, a tworzenie designerskich „koszmarków” to drugie. Lampy, które mają być stylowym dodatkiem, nie mogą budzić negatywnych skojarzeń i nie powinny zaskakiwać w negatywnym sensie tego słowa. Oto przykład przerostu chęci szokowania nad nie przekraczaniem płynnych granic estetyki:

e-mieszkanie.pl
Na nietypowe modele lamp lubimy popatrzeć, mało kto jednak decyduje się na włączenie ich do swojej domowej przestrzeni. To propozycje dla odważnych, którzy nie boją się awangardowej stylistyki. To również propozycja dla koneserów, którzy mają wysokie poczucie estetyki i równowagi pomiędzy zwykłym kiczem a kreatywną propozycją designerów.
Tags: designerskie lampy nowości
