Oświetlenie architektoniczne to, jak sama nazwa wskazuje, dziedzina nauki, jaką jest architektura oraz szereg zagadnień z zakresu inżynierii architektonicznej. Najczęściej spotykaną formą tego pojęcia jest sposób oświetlenia budynków oraz ścian wewnątrz pomieszczeń. Naczelną zasadą oświetlenia architektonicznego jest rzucenie światła na dany budynek, czy obszar tak, aby przedmiot oświetlenia prawidłowo pełnił swoją funkcję, a przy tym doskonale się prezentował. Do projektantów tego typu oświetlenia należy niełatwe zadanie zrozumienia praw fizyki, mówiących o produkcji oraz dystrybucji światła, a także fizjologii i psychologii percepcji światła przez oko ludzkie. Design oświetlenia o zastosowaniu architektonicznym skupią się przede wszystkim na wyjaśnieniu danej struktury, dlatego na przykład iluminacji podczas koncertu, czy przedstawienia nie wchodzą w skład tej dziedziny projektowania.
Przykład oświetlenia architektonicznego – reflektor Arc, AquaformNa czym polega cała koncepcja?
Kompleksowe projektowanie oświetlenia architektonicznego wymaga rozważenia liczby funkcjonujących w tworzonym układzie lamp, energii, która będą docelowo pochłaniały i przede wszystkim estetyki rozwiązania. Niektóre miejsca, takie jak na przykład centra medyczne, czy placówki sportowe, muszą być odpowiednio oświetlone pod kątem konkretnych zadań i obszarów i jest priorytet – koszty w takich przypadkach schodzą na dalszy plan. Z kolei magazyny i biura są nastawione na oszczędność pieniędzy poprzez ograniczanie pobieranej energii. Budynki takie jak kasyna, czy teatry, mają za zadanie przede wszystkim grać na emocjach i taki właśnie efekt ma zapewnić zastosowana struktura oświetlenia. Kluczem do osiągnięcia spektakularnego efektu w każdym przypadku jest równowaga pomiędzy techniką produkcji światła, sposobem jego projekcji oraz nutką artyzmu. Architektoniczne oświetlenie musi ponadto odpowiednio komponować się że światem dziennym.
Oczka stropowe Italux – dokładnie podświetlą wybrane elementy architektoniczne3 przykazania oświetlenia architektonicznego
Ujęcie światła w ramy architektury opiera się na trzech fundamentalnych zasadach. Po pierwsze: ma być pięknie, estetycznie i schludnie. Ten wymóg jest szczególnie istotny w branży konsumenckiej, czyli np. we wszelkich obiektach handlowych. W ujęciu estetycznym designer stara się przede wszystkim stworzyć atrakcyjny wizualnie koncept, który stosunkowo naturalnie wtopi się w istniejące tło lub wręcz przeciwnie – będzie krzykliwie wołał o uwagę, nie biorąc pod uwagę dotychczasowego wystroju otoczenia.Po drugie: ergonomia! Oznacza to nie mniej, nie więcej, jak stopień funkcjonalności tworzonej struktury oświetlenia. Na koniec konieczne należy zastanowić się nad oszczędnością energii, co w praktyce oznacza zbadanie, czy źródeł oświetlenia nie jest zbyt wiele, czy stopień rozjaśnienia danych obszarów oby nie jest przesadzony i czy równowaga pomiędzy estetyką a funkcjonalnością jest zachowana. Każdy z tych aspektów to absolutne minimum, które nie może być obce żadnemu z projektantów oświetlenia architektonicznego.
Oprawa schodowa Duo Tango, SkoffTags: lampy oczka stropowe oświetlenie architektoniczne reflektory
