Jak dobrać oświetlenie do pracy i nauki przy biurku

Nauka nie obejdzie się bez światła
Zwykle oświetlenie miejsca nauki i pracy jest ważniejsze od wszystkich innych miejsc w naszych domach.
Dobre oświetlenie biurka jest bardzo ważne dla zdrowych oczu a przez to dla naszej ogólnej sprawności.
Nie od dziś wiadomo, że nadmiar technologii i nasz styl życia mogą spowodować, że szybciej pogorszy nam się wzrok.
Kiedyś najczęstszą przyczyną nabytych wad wzroku było czytanie książek w nieodpowiednich warunkach oświetleniowych.
Stereotyp mówił nam, że od samego czytania i nauki można sobie zaszkodzić, jednak dziś wiadomo, że nie czytanie i nie nauka ale nieodpowiedni dobór światła jest źródłem problemów.
A im dalej sięgać w czas tym ludzie posiadali gorsze oświetlenie i mniejszą wiedzę o tym jakie to jest ważne.
Nasz wzrok pracuje w innym trybie gdy patrzymy przez okno w dal, inaczej gdy patrzymy na przedmioty znajdujące się w pobliżu nas a jeszcze inaczej gdy czytamy lub piszemy zarówno na papierze jak i na komputerze.
Oczy pracują w różnych trybach i dostosowują się do sytuacji.
Łatwo to można sprawdzić gdy popatrzy się sobie w oczy w lustrze i jednocześnie będzie się zapalać i gasić światło aby zmieniać jego natężenie.
Widać wtedy, że źrenica rozszerza się i kurczy automatycznie. Zupełnie jak ogniskowa nowoczesnego aparatu cyfrowego, która sama się ustawi w zależności od tego co i gdzie się chce sfotografować.
Oczy na nasze potrzeby dostosowują się do najróżniejszych sytuacji.
Gdy jest bardzo jasno i grozi uszkodzeniem tęczówki, wówczas oczy się mrużą i samoczynnie bronią. Jeśli wpadnie coś do oka to oczy łzawią aby pozbyć się problemu. Jeśli jest ciemno, wówczas źrenice rosną i powoli rośnie ostrość i widać coraz to więcej szczegółów.
Jednak to, że oczy są wspaniałym narzędziem dopasowującym się do sytuacji, to nie zmienia faktu, że często się męczą i uszkadzają, przez to, że zmuszamy je do wysiłku.
Jeśli wykonujemy typową pracę biurową składającą się z takich czynności jak: pisanie i czytanie na papierze oraz na komputerze, wówczas jeszcze bardziej potrzebujemy dobrego światła. To są czynności, które dla oczu są bardziej męczące niż inne rzeczy.
A to dlatego, że literki są małe i w małej odległości. Oczy przestawiają się na takie obiekty. Jednocześnie ustawiają się w inny tryb, który pozwala na szybkie analizowanie tekstu jako całości. Oko ludzkie jest w stanie zarejestrować w kilka sekund tysiące liter. Oczywiście zależy to od szybkości czytania. W między czasie oczy wędrują po innych miejscach, to na pokój to na komputer.
Przy tej pracy wzrok ciągle przestawia się z jednego trybu na drugi.
Mniejszy problem jest gdy praca jest typowo komputerowa, bez zajmowania się tekstem pisanym na papierze. Wówczas oświetlenie jest mniej potrzebne, gdyż ekran ma tę przewagę nad książką, że sam się podświetla i można z tego korzystać nawet w nocy.
No ale przejdźmy do najważniejszego zagadnienia, czyli dobre oświetlenie biura.
Aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem i aby nam dzieci podczas nauki nie pogorszyły sobie wzroku.
Jakie są najważniejsze reguły i rozwiązania do prawidłowej nauki i pracy przy biurze:
- Podczas czytania tekstu zalecane jest bardzo mocne światło sufitowe, które wraz z rozkładem pomieszczenia daje efekt wystarczającego światła.
- Jeśli światło w pomieszczeniu nie jest wystarczające, wówczas trzeba zadbać o dobrą lampkę biurkową. Która to będzie świecić z bardzo bliska i na pewno rozwiąże problem.
- Lampka biurkowa powinna być umieszczona z lewej strony u osób praworęcznych i z prawej strony u osób leworęcznych. Inaczej może dojść do tego, że ręka, która pisze i jest w ciągłym ruchu, może przysłaniać światło lampki, rzucać cienie na papier i wtedy wzrok będzie się już męczył poprzez ciągłe zmiany trybu pracy.
- Nie zaleca się świetlówek wyładowczych starego typu, jeśli światło nie jest dobrej jakości. Otóż w niektórych świetlówkach widmo światła jest znacznie mniej naturalne niż słoneczne czy z żarówki tradycyjnej a przez to również wzrok się męczy. Drugi problem jest taki, że w lampach wyładowczych dochodzi do wyładowań i czasem widać migotania a przez to również wzrok się męczy przez tak zwany efekt stroboskopowy.
Typowe rozwiązania na oświetlenie biurka
- Lampki na biurko. Mamy do wyboru dziesiątki różnych lampek na biurka. Zarówno bardzo ładne i kunsztowne, jak i lampki prostej formy.
Te drugie są oczywiście częściej wykorzystywane do nauki przy biurku dla dzieci gdyż boimy się o to, że dzieci mogą przez nieostrożność zniszczyć cenną lampę.
Lampki biurkowe dostępne w najróżniejszych kolorach, aranżacjach i technologiach. Dostępne są zarówno świecące z żarówki próżniowej, jak i halogenowe, świetlówkowe i LED-owe.
- Kolejne rozwiązanie to lampa, która może świecić na biurko z tej samej pozycji ale stoi przy tym na podłodze. Lampa podłogowa, a zwłaszcza z regulowaną wysokością, posiada znacznie więcej możliwości manewrowania w stosunku do lamp stołowych i biurkowych.

Lampa Podłogowa
Można je dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb. Może być oświetleniem do pracy i nauki przy biurku a po zakończeniu można ją przystawić do łóżka aby służyła tam do czytania.
Można ustawiać w dowolnym miejscu, bo zawsze się znajdzie kawałek podłogi.
Dużą zaletą takich lamp jest też fakt, że można je wykorzystywać w celu oszczędzania prądu. Jeśli nie ma większych potrzeb a w pokoju przebywa jedna osoba, to w większości przypadków jedna taka lampa może być wystarczająca.

Lampa podłogowa Azzardo
Cokolwiek robimy i potrzebujemy w tym miejscu światła, to tam ją sobie ustawiamy. Zwykle nie potrzebujemy światła w większej liczbie miejsc, gdyż sami przebywamy zawsze tylko w jednym miejscu. A gdy już miejsce zmieniamy to i lampę ze sobą zabieramy.
Lampa podłogowa świecąc z bliska powoduje, że tam gdzie potrzebujemy, oświetlenie jest bardzo mocne i wyraziste. Mimo, że prądu zużywamy mało a reszta pomieszczenia jest w tym czasie znacznie ciemniejsza.
Tags: biurkowe lampy oświetlenie biurowe
