Mogłoby się wydawać, że lampy, do których przytwierdzone są wiatraki (mówiąc fachowo: wentylatory sufitowe), przynoszą ulgę jedynie latem, kiedy temperatura powietrza bywa wyjątkowo wysoka. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyne zastosowanie, a także zaleta tego rodzaju elementów wyposażenia pomieszczenia, bowiem występuje bardzo ciekawe powiązanie pomiędzy ogrzewaniem pomieszczenia przy użyciu kominka a obecnością wentylatora.
Ale po kolei…
Wentylatory sufitowe mogą, ale nie muszą współwystępować z lampą. Nie da się jednak ukryć, że wybór drugiego rozwiązania jest praktyczny – pozwala zaoszczędzić miejsce. Wspomnieć należy również o sporych walorach estetycznych tego rodzaju lamp, które nie tylko są funkcjonalne (w sprzedaży dostępne są modele uruchamiane przy użyciu pilota), ale również doskonale się prezentują i często pełnią rolę dopełnienia w aranżacji wnętrza.
Warto jednak docenić przede wszystkim praktyczne znaczenie wentylatorów używanych zimą. Istnieje bowiem ścisły związek pomiędzy stosowaniem tego rodzaju sprzętu a ogrzewaniem domu przy pomocy kominka. Dzięki użyciu wiatraka zużywamy w podobnych przypadkach znacznie mniej materiału opałowego! Jak to możliwe? W pomieszczeniach ciepłe powietrze ucieka do góry, pod sufit, a człowiek, który na co dzień funkcjonuje jednak w nieco niższych partiach, wcale go nie odczuwa. Włączenie wiatraka na kilka godzin powoduje wymieszanie się powietrza nagromadzonego w pomieszczeniu, przez co ciepło rozchodzi się równomiernie. Znajomość i wykorzystanie tego faktu pozwala na zaoszczędzenie sporych sum w trakcie trwającego właśnie sezonu grzewczego. Zakup wentylatora sufitowego jest więc, jak się okazuje, inwestycją.
Kolejną zaletą wprowadzania lamp wiatrakowych do pomieszczenia jest możliwość zapewnienia cyrkulacji powietrza, o czym wspomniano powyżej, jednak tę myśl warto nieco rozwinąć. Wyobraźmy sobie sytuację, w której w ciepłym pomieszczeniu przebywa spora liczba osób, które dodatkowo je nagrzewają. Rozsądek podpowiada długotrwałe wietrzenie, jednak wówczas niepotrzebnie wydaje się pieniądze na ogrzewanie, ponieważ ciepło i tak ucieka. Najrozsądniejszym sposobem wydaje się być włączenie wiatraka, dzięki któremu powietrze nie stoi w miejscu i atmosfera pomieszczenia staje się znacznie lżejsza i bardziej znośna. Z przymrużeniem oka można dodać, że wiatrak, którego częścią jest źródło światła, tak deficytowego zimową porą, zbawiennie wpływa na samopoczucie – nie tylko zwiększa dopływ światła, ale również poprawia jakość powietrza, jakim oddychamy. Warto więc montować tego rodzaju sprzęt nie tylko w domu, ale również w sali konferencyjnej oraz wszystkich pomieszczeniach, które mają sprzyjać skupieniu i kreatywności.
Wentylator sufitowy to coś, czego potrzebujemy nie tylko latem, kiedy temperatura jest ekstremalnie wysoka, ale również zimą, kiedy jest niska i musimy ogrzewać powietrze w pomieszczeniach, żeby funkcjonować bez większych problemów. Zima to także świetna pora na uruchomienie wentylatora! Z wiadomości zamieszczonych powyżej można wyciągnąć jeden, wyjątkowo życiowy wniosek: montaż wiatraka pozwala oszczędzić na ogrzewaniu, szczególnie wówczas, gdy do tego celu używamy kominka. Widać więc jak na dłoni, że zakup tego rodzaju oświetlenia czy urządzenia wentylacyjnego to nie wydatek, ale inwestycja, która zwraca się w dość krótkim czasie. Zaskakujące, że w prostych rozwiązaniach drzemie tak wielki potencjał. Wszyscy wiemy, że walka z wiatrakami nie ma sensu i jesteśmy w niej z góry skazani na porażkę. Dobrze jest więc uświadomić to sobie jak najszybciej i wyciągnąć rozsądne wnioski, co udało się już sporej grupie ludzi w Stanach Zjednoczonych i Europie zachodniej. Teraz przyszła pora na popularyzowanie tego rozwiązania na naszym rodzimym gruncie, który już teraz wydaje się być całkiem podatny. W tym przypadku można jedynie zyskać, więc zwlekanie z poprawieniem własnego samopoczucia nie ma większego sensu.
Tags: Fantasia lampa wiatrakowa wentylator sufitowy wentylator z oświetleniem wentylator z pilotem
