Oświetlenie krajobrazu jest sztuką, która ma wymiar zarówno praktyczny jak i estetyczny. Mistrzowie w swoim fachu potrafią osiągać oba powyższe cele jednocześnie. W rezultacie otrzymują pięknie oświetlone patio, taras lub ogród, a przy tym ułatwiają poruszanie się po zewnętrznych terenach posiadłości. Każdej nieruchomości, która ma być przyjemna dla oka i przyjazna domownikom oraz gościom, należy się prawidłowo zaprojektowane i zamontowane oświetlenie. Zacznijmy więc od podstaw i przestudiujmy podstawowe zasady dotyczące oświetlenia zewnętrznego. W części pierwszej skupimy się na tym, jak osiągnąć całościowy, przemyślany efekt świetlny.
Zasady projektowania oświetlenia zewnętrznego
Spójność. Projekt oświetlenia musi mieć sens i tworzyć pewną całość. Oznacza to, że nieruchomość musi być oświetlona w taki sposób, aby obserwator rozpoznał kluczowe elementy krajobrazu i architektury. Co więcej, obie te cechy powinny się przejawiać w rozsądnej relacji do siebie nawzajem – trzeba znaleźć złoty środek. Zapomnij jak najszybciej o pomyśle „oświetlamy WSZYSTKO tak, żeby było jasno jak za dnia”. Szkopuł tkwi w tym, aby zamontować selektywne oświetlenie, odkrywające prawdziwe piękno nieruchomości wieczorem i w nocy. Prawidłowo dobrane lampy wykorzystują grę światła i cienia, aby wyeksponować wybrane fragmenty budynku lub terenu. Spójność projektu polega na tym, aby oświetlone punkty tworzyły współgrające ze sobą fragmenty, składające się na wspomnianą przemyślaną całość. Nie możesz zostawić ciemnych, niezagospodarowanych dziur, bo zburzą wypracowany w innych miejscach efekt.
Głębia. Głębia odnosi się do selektywnego oświetlania przedmiotów i obszarów, znajdujących się zarówno blisko jak i daleko od obserwatora. Daje to wrażenie trójwymiarowego doświadczenia wizualnego. Poza tym dodaje dynamiki otoczeniu, sprawia, że nie wydaje się banalne. Gdy oświetlisz wyłącznie przednią ścianę domu równym promieniem, efekt jest bardzo płaski, wyłącznie dwuwymiarowy. Porównaj ten mizerny wynik z działką o oświetleniu zamontowanym wzdłuż podjazdu, pobliskich dróg, na całym obwodzie domu – taka konstrukcja zaprasza widza do uczestnictwa w oświetlonym świecie, do poruszania się wśród iluminowanych obiektów i obserwowania zmian w perspektywie oraz cieniu.
Lampa zewnętrzna stojąca Curtis, ItaluxPunkty centralne. Każda nieruchomość i struktura ma charakterystyczne cechy, które warto szczególnie mocno wyeksponować. Ich dobór i oświetlenie jest kluczem do udanego projektu. Cel jest podwójnie ważny. Po pierwsze, po zachodzie słońca należy pokazać, że w ogóle istnieją. Po drugie trzeba pokazać je tak, żeby rzeczywiście doceniono je jako główne atrakcje wizualne na terenie posesji. Projektant oświetlenia musi wykazać się w takich przypadkach iście filmowymi zdolnościami – poprzez dobór opraw oświetleniowych ma za zadanie kontrolować doświadczenia estetyczne widzów w taki sam sposób, jak reżyser kieruje ruchem kamery podczas kręcenia filmu, by zwrócić uwagę widza na wybrane elementy. Punktami centralnymi są często posągi, ławki ogrodowe, drzewa lub ozdobne parkany.
Oczko podtynkowe, SpotlineW części drugiej artykułu poszukamy wspomnianego złotego środka – skupimy się na symetrii, balansie oraz perspektywie.
Tags: lampy ośweitlenie oświetlenie zewnętrzne
