Istnieje przeświadczenie, słuszne zresztą, że ogrody uprawiamy i pielęgnujemy głównie z myślą o wiośnie, kiedy wszystko, co żywe budzi się do życia oraz lecie, gdy owo życie objawia się w dojrzalszej, pełniejszej formie. A co z jesienią, która przebiega pod znakiem postępującego obumierania tego, co jeszcze niedawno pełne było witalności? Otóż jesień wydaje się być okresem, gdy ogród znacznie bardziej niż kiedykolwiek wymaga dodatkowego światła, przy czym nie chodzi tu wcale o potrzeby roślin, ale o przeciwdziałanie przykremu nastrojowi, który może powodować obumierająca przyroda.
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule tego tekstu należy powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, że oczywiście warto dbać o właściwe oświetlenie ogrodu zwłaszcza wtedy, gdy jego wygląd wymaga pewnego face liftingu. Nikt nie chce mieć przecież wokół własnego domu smętnego hospicjum dla roślin – to dość oczywiste. Właśnie dlatego bardzo wskazane jest zaopatrzenie się w nośniki światła, dzięki któremu nawet połowicznie martwy ogród może wyglądać atrakcyjnie. Oczywiście warto wziąć pod uwagę, że wczesna jesień to czas, kiedy część owoców dopiero dojrzewa, co również warto podkreślić. Nie wspominając już o wspaniałym widoku kolorowych liści, które znajdują się nie tylko na drzewach, ale również pod nimi tworząc piękne dywany. Tego rodzaju piękno oczywiście warto podkreślić, na przykład poprzez ustawienie w odpowiednim miejscu lamp stojących. Nie muszą one wcale mieć wielkości ulicznej czy parkowej latarni. Niższe elementy również są w stanie spełniać swoje funkcje, same w sobie również będą ozdobą.
Poszczególne części ogrodu znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie domu, jak choćby ozdobne meble ogrodowe, bluszcz czy rzeźby mogą z powodzeniem rozświetlać kinkiety lub plafony ogrodowe, lampy mocowane do ściany. Ich zadaniem jest również oświetlanie przestrzeni wokół domu, co zapewne w dużym stopniu zwiększa również poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańców.
Ciekawym rozwiązaniem w zakresie oświetlania ogrodu wydają się być również podświetlane meble.
Jest to wyjątkowo nowoczesny, a nawet w pewnym sensie rewolucyjny pomysł, dzięki któremu ogród może wyróżniać się na tle wszystkich innych, które znajdują się wokół. Nieco bardziej znanym i rozpowszechnionym pomysłem jest zastosowanie lamp najazdowych, które rzucając światło od dołu wydobywają z mroku stałe elementy ogrodu, jak choćby ozdobne ławki, fontanny, a także rośliny, które pozostają zielone przez cały rok, niezależnie od temperatury. Mowa tutaj oczywiście przede wszystkim o krzewach iglastych, bardzo często pojawiających się w polskich ogrodach dostosowywanych do warunków klimatu umiarkowanego. Najbardziej efektownie prezentują się podświetlone od dołu.
Oświetlenie ogrodu jest oczywiście tak samo ważne jak oświetlenie wnętrza domu. Warto zadbać przecież o uzyskanie pełnego efektu. Dbałość o zewnętrze jest przecież tak samo ważna, jak troska o wnętrze. Uzyskanie korzystnych rezultatów nie jest zadaniem niemożliwym ani nawet karkołomnym. Wystarczy posiadać pewną wyraźną koncepcję i określić, co chcielibyśmy w naszym ogrodzie podkreślić, a co ewentualnie ukryć. Mają tę cenną wiedzę, jesteśmy w stanie ułożyć jasny plan działania i wybrać elementy oświetlające, które będą stanowiły dopełnienie aranżacji naszego ogrodu marzeń. Z pewnością warto podjąć ten trud i tym samym uczynić otoczenie własnego domu pięknym, nie tylko za dnia, ale również po zapadnięciu zmroku, a może właśnie w szczególny sposób wtedy, gdy ciemność zakrywa nasz wymuskany ogród.
Tags: kinkiety lampy mocowane do ściany oświetlenie oświetlenie w ogrodzie plafony ogrodowe
