Jak wypracować odpowiednie oświetlenie pokoju?
Dobre oświetlenie zaczyna się zawsze od starannego planowania – szczególnie w warunkach domowych. Pierwsze pytanie brzmi: Ile potrzeba światła i gdzie są strategiczne miejsca wymagające rozjaśnienia? W tym miejscu konieczne jest rozróżnienie między trzema rodzajami oświetlenia:
- Oświetlenie ogólne – dla generalnej orientacji;
- Oświetlenie strefowe (zadaniowe) – zapewnia dodatkowe światło w wybranych obszarach pomieszczenia, w których odbywają się konkretne działania, np. biurko w gabinecie;
- Oświetlenie nastrojowe (akcentujące i dekoracyjne) – to wszelkie lampy, zwłaszcza te z ozdobnymi abażurami, które tworzą unikalną, intymną atmosferę w pokoju.
W kwestiach technologicznych oświetlenie powinno charakteryzować się pewnymi cechami, które decydują o jakości lamp. Oczywiście dużą wagę należy przywiązywać do wykonania opraw oświetleniowych. Istotne wymagania obejmują także odpowiednią jasność (natężenie oświetlenia) i kolor światłaoraz zdolność do oddawania barw.
Lampa podłogowa Peggy, ManamanaJakie oprawy mogą być stosowane poza domem?
Najważniejszym kryterium w przypadku oświetlenia zewnętrznego to stopień ochrony. Oznaczony jest on za pomocą dwóch cyfr, poprzedzonych wyrazem IP. Pierwsza oznacza stopień ochrony przed ciałami obcymi i kurzem, a druga mówi o stopniu wodoszczelności. Minimalny stopień ochrony opraw oświetleniowych zewnętrznych to IP 44. To oznacza, że są zabezpieczone przed wodą w aerozolu i cząstkami stałymi o średnicy większej niż milimetr. Inne cechy wyróżniające lepsze jakościowo lampy zewnętrzne to odporność na materiały nieżrące, czy wentylacja, w celu uniknięcia kondensacji pary wodnej.
Ile lamp powinno znajdować się w pokoju?
Zgodnie z ogólną zasadą, oświetlenie wewnętrzne musi spełniać wiele wymagań. W salonie na przykład, ktoś, kto czyta wymaga innego oświetlenia niż ktoś oglądający telewizję lub zabawiający gości. Pojedyncza oprawa raczej nie jest w stanie zaspokoić tak różnorodnych zadań. Zasadniczo im więcej lamp zamontujesz, tym większa szansa, że prawidłowo oświetlisz pokój. Przy planowaniu konkretnej liczby lamp, należy zacząć od uszczegółowienia szeregu zależności, w tym:
- Jasność ( natężenie oświetlenia) przy danej czynności,
- Powierzchnia pokoju,
- Ukierunkowanie strumienia świetlnego poszczególnych lamp,
- Stopień pochłaniania światła przez abażur,
- Ryzyko odbicia od ścian, sufitu i podłogi.
Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu oświetlenia w wilgotnych wnętrzach ?
Łazienki, sauny i baseny to wilgotne wnętrza, gdzie woda napotyka prąd. Więc tam oprawy, które są zainstalowane, muszą zapewniać szczególne zabezpieczenie. Co więcej, oprawy muszą być dobrze zabezpieczone przed wnikaniem wody i wilgoci. Wskaźnikiem jest opisany wyżej stopień ochrony.
Jak uniknąć odbicia światła od danej powierzchni?
Mylące refleksy mogą występować w wielu miejscach, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu Zwykle spowodowane to jest błyszczeniem powierzchni, a efektem – rażące oczy odblaski. Aby uniknąć refleksów, biurka na przykład, powinno być umieszczone pod kątem prostym do okna. Dobry ekran antyodblaskowy i korzystny układ światła to również dobre rozwiązania.
Tags: kinkiety lampy lampy biurkowe lampy podłogowe lampy stojące lampy stołowe lampy zewnętrzne oczka stropowe oświetlenie oświetlenie zewnętrzne plafony
