Poniżej garść kolejnych porad dotyczących oświetlenia krajobrazu. Dla każdego, kto chce aby jego dom wyglądał na zewnątrz równie pięknie, jak wewnątrz.
Jakość światła. Ten aspekt oświetlenia wpływa na wrażenia wizualne i komfort patrzenia na daną lampę. Ma znaczenie dla samopoczucia i nastroju obserwatora. Zazwyczaj percepcja jest opisywana przez reakcje emocjonalne. Stąd słyszymy o „romantycznym oświetleniu”, „teatralnym oświetleniu”, czy „subtelnym oświetleniu”. Tak właśnie działa jakość światła. Różne reakcje emocjonalne są wywoływane przez odmienne techniki – promień lampy można skierować ku dołowi lub ku górze, można skierować mocne wiązki światła w dane miejsce lub odbić je dodatkowo w lustrzanej powierzchni, by bardziej rozproszyć światło. Moc oraz umiejscowienie światła ma ogromne znaczenie dla tworzenia wybranego specyficznego klimatu oświetlenia zewnętrznego.

Lampa stojąca zewnętrzna Poole, Elstead Lighting
Perspektywa. Ta kwestia odnosi się do umiejętnego lokowania oświetlenia tak, aby brało pod uwagę lokalizację obserwatora. Każda nieruchomość ma chodniki, podjazdy i inne fragmenty terenu użytkowane przez właścicieli i ich gości. Projektant oświetlenia zewnętrznego musi rozważyć każdą lokalizację i stworzyć systemy oświetleniowe, które będą wizualnie interesujące, nie zapominając przy tym o funkcjonalności zastosowanych rozwiązań. Czasami jest to trudne przedsięwzięcie, ponieważ oświetlony obszar może wyglądać o niebo lepiej z jednego punktu widzenia, niż z innego. Jeszcze większym wyzwaniem, które stanowi sprawdzenie kunsztu projektanta, jest potrzeba rozważenia perspektywy widza z wnętrza domu i uwzględnienie jej w efekcie końcowym.
Lampa stojąca zewnętrzna Miners Pedstal, Elstead LightingSymetria. Symetria oznacza równoważność po obu stronach linii dzielącej na pół oświetlane pole. Podobnie jak w przypadku równowagi, symetryczny układ nadaje oświetleniu sensu wizualnego. Ma zastosowanie nie tylko w oświetleniu ale i w architekturze w ogóle. Gdy zachowana jest symetria w projekcie nieruchomości, projektant oświetlenia ma ułatwione zadanie – musi jedynie uwydatnić ten efekt, zamiast wypracowania go od podstaw. Na przykład gdy dom jest otoczony mini kolumnadą, ten ozdobny element powinien być oświetlony tak, aby łatwo można było zidentyfikować prawą i lewą stronę. Natężenie światła na każdej kolumnie powinno mieć identyczny wygląd i poziom jasności. Jeśli projektant nie zastosuje się do tej zasady, prawdopodobnie zaszkodzi całemu projektowi.
Lampa ogrodowa Oh!, ManamanaRównowaga. Zasada odnosi się do kreacji oświetlenia w taki sposób, aby był to projekt przemyślany i sensowny dla widza. Oczy człowieka są przede wszystkim zorientowane na światło dzienne. Do nocnego oświetlenia podchodzimy dużo bardziej selektywnie, dużo dokładniej dostrzegamy kontrast pomiędzy jasnymi i zacienionymi obszarami. Podczas gdy światło dzienne jest dość neutralne w odbiorze emocjonalnym, oświetlenie nocne może wywołać szereg reakcji, które rozciągają się od aranżacyjnego horroru do mistrzowskiej gry światłem. Wyobraź sobie fragment nieruchomości, gdzie po prawej stronie trawnika jest bardzo ciemno, podczas gdy po lewej stronie mamy pełną iluminację… Obserwator, nawet niewytrawny, wyczuje nierównowagę i zacznie zastanawiać się: „Dlaczego?” A tego chcesz na pewno uniknąć…
Lampa wisząca zewnętrzna Sheldon, Elstead LightingTags: lampa lampy lampy led lampy zewnętrzne LED oświetlenie krajobrazu oświetlenie LED oświetlenie zewnętrze
